Lista aktualności Lista aktualności

Klejnoty tego lata

Na zrębach, śródleśnych łąkach, przy drogach, w przydomowych ogródkach, wszędzie tam gdzie są kwiaty, spotkać możemy wielobarwny świat motyli.

Natura człowieka zainteresowanego otaczającym go światem ciągnie do poznania gatunków wyjątkowych lub rzadkich. Warto jednak zatrzymać się przy tych pospolitych i często spotykanych. W przypadku motyli będą to bez wątpienia wyjątkowo barwne i ciekawe obserwacje.

Rusałka pawik  (Fot. J. Kuczyńska)

Jednym z najbardziej znanych i pospolitych motyli jest rusałka pawik. Dzięki charakterystycznym pawim oczkom na obydwu parach skrzydeł jest chyba nie do pomylenia z żadnym innym gatunkiem. Jest ściśle związany z pokrzywą, na której składa jaja i na której potem żerują gąsienice. Postać dorosłą można spotkać przez cały rok – latem na łąkach, polanach i innych otwartych powierzchniach, zimą zaś w piwnicach, gdzie próbują przetrwać trudny dla nich czas.

Rusałka pokrzywnik (Fot. J. Kuczyńska)

Innym gatunkiem rusałki ściśle związanym z pokrzywa jest rusałka pokrzywnik. Jak widać od swej rośliny żywicielskiej otrzymała nawet nazwę gatunkową. To właśnie na pokrzywie składa jaja i na młodych liściach żerują jej gąsienice. Obok wspomnianych gatunków pospolicie występują też rusałka admirał, rusałka  żałobnik i rusałka ceik

Lśniak szmaragdek (Fot. J. Kuczyńska)

Lśniak szmaragdek to piękny i subtelnie ubarwiony motyl z rodziny kraśnikowatych. Ciekawostką jest, że wszystkie stadia rozwojowe tych owadów są trujące. W ich ciele występują glikozydy cyjanogenne a wśród nich znany z powieści kryminalnych cyjanek potasu. Największe stężenie tych związków występuje w jajach, młodych gąsienicach i owadach dorosłych czyli w fazach rozwojowych najbardziej narażonych na ataki drapieżników.

Nastrosz lipowiec (Fot. J. Kuczyńska)

Nastrosz lipowiec to duży motyl o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 7,5 cm. Jest aktywny głównie nocą. Gąsienice tego owada posiadają charakterystyczny kolec, umieszczony na końcu ciała. Żerują głównie na lipach ale także na brzozach, wiązach czy olszach.

Zmrocznik gładysz (Fot. J. Kuczyńska)

I jeszcze jeden gatunek – zmrocznik gładysz. To jeden z najpiękniejszych krajowych motyli, zielonkawy z różowymi zdobieniami. Swym wyglądem bardziej przypomina kolibra niż motyla. Podobnie jak poprzedni gatunek, jest aktywny głównie po zmierzchu. Należy do rodziny zawisakowatych, która wyróżnia się m.in. wyjątkowo szybkim lotem.

Na kolejne spotkanie z barwnym światem motyli zapraszamy na zręby, śródleśne łąki i polany.